Z pozdrowieniami, Prezes EFPA Europa

Z wielką radością przesyłam najlepsze życzenia dla EFPA Polska w 10 rocznicę Waszej działalności. Jest to rezultat znakomitej i wielkiej pracy całej Waszej społeczności, prowadzonej przez Mariolę Szymańską-Koszczyc. Gratulacje!

Rok 2019 będzie bardzo ważnym rokiem dla doradców i planerów finansowych w Europie. Wydarzenia dzieją się szybko i pozytywnie dla naszego zawodu i certyfikowanych doradców EFPA. Rok po wejściu w życie MiFID II i Wytycznych ESMA dotyczących wymagań wiedzy i kompetencji, widzimy ogromne zmiany w naszej branży, wpływające na rolę i pozycję certyfikowanych doradców finansowych EFPA.

Nasza branża poddawana jest także innym bezprecedensowym zmianom. Sektor obserwuje intensywny rozwój Fintechów, analityki Big Data, nowych parametrów oceny inwestycji ESG (Environment – środowisko, Social Responsibility – społeczna odpowiedzialność, Corporate Governance – ład korporacyjny). Jesteśmy także nadal w świecie Brexitu. Wszystkie te procesy i zjawiska powodują zakłócenia w sektorze finansowym.

Czytaj dalej

Zarządzający funduszami, kontra raczkujące fundusze indeksowe.

Od zawsze nurtowało mnie, aby każdego roku, inwestując na giełdzie, pokonać rynek mierzony indeksem giełdowym. Dobrze byłoby, aby stopa zwrotu była dodatnia i większa od inflacji. Wieńcząc rok, 31 grudnia z pełnym zadowoleniem można byłoby odbić szampana. Wtedy taki „drogi, ale dobry szampan” smakuje wybornie. Sztuka nie jest łatwa, szczególnie, iż wadą takiej walki, jest samotność w podejmowaniu decyzji. Walka z emocjami, czarnymi chmurami, z natłokiem złych informacji, gdy pragniemy coś kupić, a wokół nas jest burza. Wydaje się wtedy, że nawet spłoszone ptaki, krzyczą sprzedaj… Zdaje się, iż zarządzający mają łatwiej, mają wiedzę, doświadczenie, a poza tym jest ich kilku dedykowanych do jednego funduszu. Mogą się spierać, dyskutują, pracują, mają do dyspozycji analityków, mają łatwiej? Mają. Powinni wygrywać każdego roku z rynkiem?

Czytaj dalej