X Pionierskich lat EFPA Polska

Pierwsi Certyfikowani Doradcy EFPA EFA, Xelion, Doradcy Finansowi
Pierwsi Bankowi Certyfikowani Doradcy EFPA EFA, Raiffeisen Bank SA

 

Z informacji prasowej EFPA Polska (6 lutego 2009)

Xelion jako firma doradztwa finansowego w segmencie zarządzania majątkiem osób zamożnych dąży do zapewnienia najwyższej jakości usług na europejskim poziomie. Wyprzedzamy w tym zakresie rynek, który nie wymaga certyfikowania doradców finansowych. Inwestujemy w rozwój kompetencji naszych doradców, zapewniając im zdobywanie wiedzy w ramach programu akredytowanego przez szanowaną europejską instytucję. W ten sposób Xelion uczestniczy we wprowadzaniu do Polski europejskich standardów – mówi Marek Winicjusz Rybiec, Członek Zarządu Xelion. Doradcy Finansowi.

Szkolenie i certyfikacja EFPA okazało się przełomowym momentem w mojej pracy doradcy. Dzięki zdobytej wiedzy znacznie poszerzył się zakres mojego postrzegania rynku finansowego, co wpłynęło na sposób konstruowania planów finansowych dla Klientów. Podczas rozmów, Klienci odbierają mnie jako profesjonalnego partnera w biznesie. Szkolenie wzbogaciło moje kompetencje w sferze finansów, a uzyskany certyfikat potwierdza, że posiadam odpowiednią wiedzę – mówi Gaweł Krawiec, Doradca Finansowy Xelion, Certyfikowany Europejski Doradca Finansowy EFPA EFA.

Tak zaczynaliśmy. Pierwszy egzamin EFPA EFA odbył się 6 czerwca 2008. 16 stycznia 2009 roku do pierwszego egzaminu EFPA EFA przystąpili doradcy Raiffeisen Bank. 27 marca 2009 roku podpisany został akt notarialny ustanowienia Fundacji na rzecz Standardów Doradztwa Finansowego, EFPA Polska. Powołano pierwszy skład Rady Fundacji, z Panem Włodzimierzem Grudzińskim jako Przewodniczącym Rady i Rafałem Madejem jako Wiceprzewodniczącym Rady. Wraz ze mną do Zarządu jako Wiceprezes wszedł Jacek Więcek. Do dziś, nieprzerwanie członkami Rady są: Małgorzata Anczewska, Edyta Bogacka oraz Krzysztof Dresler.

Przez 10 lat z egzaminami EFPA zmierzyło się ponad 1100 polskich doradców. Ponad 800 z nich z dumą potwierdza dziś swoje zawodowe kwalifikacje aktualnym certyfikatem EFPA. To więcej niż liczba licencjonowanych doradców inwestycyjnych na liście UKNF.

W odpowiedzi na wymagania Dyrektywy MiFID II, firmy inwestycyjne i autoryzowani pracownicy mogą dopasować poziom certyfikacji do swoich potrzeb, korzystając z pełnej, 4-stopniowej ścieżki certyfikacyjnej. Dwa nowe egzaminy, EFPA EIA i EFPA EIP, można zdawać na platformie internetowej, z dostępem w autoryzowanych centrach egzaminacyjnych we wszystkich większych miastach w kraju.

Dziś z certyfikacji EFPA korzysta większość banków w Polsce. Certyfikowani doradcy EFPA pracują m.in. w:

  • Alior Bank

  • Bank Pekao

  • Bank Pocztowy

  • BGŻ BNP Paribas

  • Deutsche Bank

  • Dom Inwestycyjny Xelion

  • ING Bank Śląsk

  • Millenium Bank

  • mBank

  • PKO BP

  • Santander Bank

  • Phinance i in.

W gronie firm wykorzystujących certyfikację EFPA przez ostatnie 10 lat były też: Raiffeisen Bank, Kredyt Bank, , Nordea Bank, HSBC, BZ WBK.

Jestem dumna z tego, co udało nam się wspólnie zbudować przez 10 lat. Największą dla mnie wartością jest postawa certyfikowanych doradców EFPA: Wasze zaangażowanie i odpowiedzialność w pracy z Klientami, determinacja do stałego rozwoju, w lepszych i trudniejszych chwilach rynkowych. Pionierzy biorą na siebie ryzyko, ale mają szansę doświadczać przywileju zmieniania otaczającego świata. Najczęściej wymaga to ogromnej determinacji i jeszcze większej wytrwałości. Zawsze warto!

Najważniejsze jest to, co przed nami. Najlepszy sposób, by przewidzieć przyszłość, to ją tworzyć (Alan Kay, amerykański informatyk, laureat Nagrody Turinga).

Zapraszam Was do dalszej podróży. Bądźmy zbiorowym Kapitanem dalszego rozwoju społeczności EFPA Polska. Zapraszam do Rady Programowej X Kongresu EFPA Polska. Spotykamy się 20 WRZEŚNIA W WARSZAWIE.

Mariola Szymańska-Koszczyc

Prezes EFPA Polska