Doradztwo finansowe w czasach zarazy, które przetrwało!

Minęło mniej więcej pół roku od poprzedniego wydania Newslettera. Tworzyliśmy go w momencie, w którym pandemia na dobre zagościła w naszym życiu zawodowym i prywatnym. Dzieliłam się wtedy z Wami przemyśleniami  na temat tego, w jaki sposób musieliśmy szybko przestawić się na zdalny model pracy z klientami, a przede wszystkim zmierzyć się z emocjami klientów (i swoimi) co do ich inwestycji w warunkach niebywałej zmienności na rynkach finansowych.

Dziś, pod koniec tego zaskakującego 2020 roku, można powiedzieć, że model zdalnej pracy z klientami w obszarze inwestycji sprawdził się i tylko przyspieszył trend digitalizacji, o którym instytucje finansowe myślały w dłuższej perspektywie. W obszarze inwestycji wygrali klienci, którzy nie poddali się emocjom i pozostawili swoje inwestycje, trzymając się założonego horyzontu i nie polując na tzw. „dołek”. Co ważne w  obu tych obszarach dalej istnieje miejsce dla doradców i profesjonalnego ich działania.

Niedawny Kongres (o tym niemal cały Newsletter) był okazją do wymiany poglądów co do tego, że zawód doradcy finansowego jest i będzie poszukiwaną kompetencją. Rozmowy o profilu klienta, celach, horyzoncie, rynku nie zastąpi aplikacja (chociaż pomoże), doradca jest konieczny.

Kongres w nowej, wymuszonej przez pandemię formule, został przyjęty prze Was z dużym uznaniem. Pojawiły się głosy „My chcemy już tylko online”. W porównaniu do tradycyjnej formuły miał tę przewagę, że mogło uczestniczyć w nim liczne grono, przysłuchując się wielu, czasami równoległym, prezentacjom. Kongres obfitował w ciekawe, angażujące Was formy interaktywnego kontaktu. Od strony organizacyjnej nie waham się stwierdzić, że był trudniejszy i bardziej wymagający niż nasze dotychczasowe konferencje. Duże słowa uznania dla organizatorek przedsięwzięcia ze strony EFPA Polska: Marioli, Małgorzaty i Magdaleny (3xM).

Przyjdzie nam jeszcze poczekać na powroty do pracy i normalne spotkania z ludźmi. W tym trudnym dla nas i naszych bliskich okresie lektura Newslettera jest jednak krzepiąca.  Zachęcam!

Dzielcie się proszę swoimi przemyśleniami po tym wyjątkowym 2020 roku, pisząc na adres biuro@efpa.pl. W następnym Newsletterze znowu oddamy Wam głos. To jest niebywała okazja do tego, aby wykorzystać doświadczenie z tego roku do wzmacniania wizerunku Was jako profesjonalnych doradców.

Jak zawsze ślę życzenia zdrowia dla Was. Dbajcie o siebie i bliskich!

Edyta Bogacka

Redaktor Newslettera, Certyfikowany Doradca Finansowy EFPA EFA