Ucz się dziecko ucz, bo …

Swego czasu w trakcie rozmowy z wieloletnim Klientem usłyszałem, że warto uczestniczyć w konferencjach, seminariach, webinariach, czasami tylko dla jednego zdania, które nas zainspiruje czy wręcz zachwyci. W natłoku spraw codziennych (służbowych i prywatnych) można zapomnieć o rozwoju własnym, który jest konieczny i niezbędny. Niby oczywista potrzeba, o której jednak nie zawsze o tym pamiętamy. Obecnie jest wiele możliwości do rozwoju (szkolenia zarówno stacjonarne jak i webowe). Można niejako wymusić na sobie konieczność rozwoju choćby poprzez zgłoszenie chęci otrzymywania newsletterów od profesjonalnych instytucji finansowych. Można też przyłączyć się do organizacji zrzeszających zainteresowanych takich jak  Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII).

SII zorganizował w styczniu Forum Finansów i Inwestycji. W czasie forum oprócz paneli dyskusyjnych można było skorzystać z informacji, jakie przekazywali w ramach targów renomowani wystawcy reprezentujący różne branże usług finansowych. Wśród wystawców można było znaleźć biura maklerskie, księgarnie, spółki publiczne (np.: PKN, KGHM), wydawców książek, firmy zajmujące się spekulacją realnymi i wirtualnymi walutami, surowcami, nieruchomościami, a także przedstawiciele dopiero rozwijającego się rynku crowdfundingu  Zakres tematyczny, jaki zaoferowano uczestnikom, był niezwykle szeroki. Wykłady Szkoły Giełdowej zorganizowane przez Giełdę Papierów Wartościowych cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Profesjonaliści w sposób jasny i przystępny wprowadzali w świat meandrów i spekulacji giełdowych osoby bez absolutnie żadnej wiedzy w tym temacie.

Dla zaawansowanych inwestorów też nie zabrakło ciekawych prelekcji. Praktycy opowiadali o budowie portfeli inwestycyjnych oraz emerytalnych. Omawiane były możliwości wykorzystywania ETF w budowie portfela inwestycyjnego. Odbyła się dyskusja o roli doradców we współpracy z klientami. Przedstawione zostały wady i zalety PPK a ponadto ryzyka i możliwości inwestycji na rynku surowców. No i oczywiście poruszane były najbardziej gorące tematy czyli nieruchomości i crowdfunding. Można by długo wymieniać, ale żeby nie zanudzać najlepiej samemu sprawdzić  program konferencji. Pełna lista tematów i prelegentów znajduje się na stronie https://www.forumfinansow.pl/.

Nie spotkaliśmy się z tak dobrze przygotowanym dwudniowym wydarzeniem, które byłoby bezpłatne. Wystarczyła rejestracja na stronie Forum.

Wracając do jednego zdania, o którym pisaliśmy na początku, to w pamięci utkwiło nam “zero waste” jako przewodni motyw  firmy z branży recyklingu ,  która przedstawiała swój profil działalności w kontekście pozyskiwanego kapitału za pomocą platform crowfundingowych. Zero waste – jako podejście do biznesu, ale także do codziennego życia każdego z nas poprzez zachowywanie prostych zasad , dzięki którym świat może stawać się lepszy. To już nie tylko moda czy filantropia – to trend,  który wzmacnia swą siłę każdego dnia. Płynie za nim strumień pieniędzy przeznaczonych na walkę ze zmianami klimatu.

Mamy nadzieję, że Forum Finansów i Inwestycji będzie wydarzeniem cyklicznym. Wrócimy na pewno. Do czego zachęcamy także Was.

wkaczor

Wojtek Kaczor

Ekspert Planowania Finansowego EFPA EFA
mBank SA

zbyszek_smolik

Zbigniew Smolik

Ekspert Planowania finansowego EFPA EFP
mBank SA