Anatomia Zmiany

Jak zarządzać niepewnością, mobilizować do działania w czasie nieprzewidzianych zmian?

Nic już nie będzie tak jak kiedyś, nie wrócimy do normalności. Nie o to chodzi. Będzie inaczej i już jest inaczej. Ostatnie tygodnie to prawdziwy test dla każdego z nas. Ten czas pokazuje braki kompetencyjne, ale i daje szansę na rozwój, jakiej nie mieliśmy nigdy do tej pory. Wielu ludzi odpuszcza, rezygnuje i wpada w pasywność. To jest ogromna szansa dla tych, którzy czują odpowiedzialność za siebie i chcą wspierać innych. To nie znaczy, że nie mają obaw, ale wiedzą, że działanie i tylko działanie redukuje niepewność i stres. Tak działa nasz mózg, kiedy robisz coś, nawet małego, to odczuwasz wewnętrzne poczucie sprawczości i kontroli, nawet w niewielkim obszarze swojego życia. Czysta biologia, która powoduje taki a nie inny koktajl neurohormonów w naszym mózgu i lepszy nastrój.

Akceptacja, że świat wokół nas się zmienił, jest fundamentem nie tylko do utrzymania energii i motywacji, ale też motorem do szukania innych sposobów na pracę i życie. Jest inaczej. Jest niepewnie, nieprzewidywalnie, ale… Czego byś nie myślał, nauka jest bezlitosna i wskazuje, że człowiek jest tak skonstruowany psychicznie, że jest sobie w stanie radzić nawet z największymi wyzwaniami. Pokazują to Twoje osobiste doświadczenia z przeszłości i pokazuje to historia u ludzi, którzy pokonali przeciwności w spektakularny sposób. Przypomnij sobie sytuacje, w których myślałeś, że nie dasz rady a potem dałeś radę. To nie był jeden przypadek, było ich wiele. Jak to zrobiłeś? To nie być cud. Człowiek w momencie wyzwań staje się kreatywny jak nigdy wcześniej i potrafi działać inaczej.

Wiedza, jak działać w takich sytuacjach jest bardzo pomocna. Jak redukować dyskomfort, jak nie tracić energii, jak ją utrzymać, skąd pozyskiwać motywacje? Poniżej kilka praktycznych rad  z mojej książki Anatomia Zmiany:

#1 Daj sobie czas na oswojenie

Potrzebujesz go, aby zinternalizować nową rzeczywistość. Może tydzień, może miesiąc. Każdy jest inny. Nieprzyjemne emocje wygaszają się z czasem. Następuje integracja wewnętrzna i zaczynamy się odnajdywać i sobie radzić. Zaakceptuj co czujesz i zaakceptuj to, że jest inaczej.

#2 Konkretyzuj niepokój, obawy, frustracje

Jeżeli pojawią się strach, obawiasz się, zapisz na liście co czujesz i co myślisz. To uporządkuje myślenie, a to spowoduje, że poczujesz się lepiej. Kiedy to zignorujesz, będzie doświadczał leku uogólnionego, antycypacyjnego. Boisz się, bo nie wiesz co będzie, a jak nie wiesz co będzie, to czujesz brak kontroli, a jak czujesz brak kontroli, obawy się pogłębiają. Skonkretyzuj, zapisz i zastanów się co możesz zrobić, jaki mały krok, aby minimalizować możliwe negatywne konsekwencje. To daje kontrolę nad tym na co masz wpływ.

#3 Minimalizuj strumień informacji

Nie myl faktów, z opiniami innych, które mają zabarwienie emocjonalne, wynikające z nastroju innych ludzi. Zrób sobie detox informacyjny, nie czytaj wszystkiego kilka razy dziennie co się pojawia w Internecie. Rób to raz dziennie albo raz na kilka dni ze sprawdzonego źródła informacji. Oddzielaj fakty od opinii. To daje stabilizację i nie zabiera energii.

#4 Kierunkuj myślenie

Myślenie o stratach, tym czego nie ma, czego nie będzie jest niemal automatyczne. Wykańcza, zabiera motywację i wpycha w bezradność. Weź kartkę papieru i zapisz za co jesteś wdzięczny w obecnej sytuacji, co możesz, jakie widzisz szansę, czego możesz się nauczyć, co możesz zrobić a nie tylko to czego nie możesz zrobić. Musisz się zdyscyplinować, do kierunkowania swojej uwagi. Dzięki temu, zaczniesz dostrzegać szanse i możliwości. Tak działa ludzka percepcja. Dyscyplina daje wolność wyboru, powtarzanie jest matką umiejętności.

#5 Zrób coś dla innych

Telefon, rozmowa, wysłuchanie. Potrzebujemy kontaktu z innymi, inni z nami. Dajmy im to co możemy, jak możemy w obecnej sytuacji. Poczujesz się lepiej. Neurohormon – oksytocyna, który wydziela się podczas robienia czegoś dla innych daje energie, radość, spokój i odwagę. Znowu biologia. Ale bezlitośnie prawdziwa.

To wszystko to proces. Wymaga systematyczności. Może wydawać Ci się banalny, ale jego efekty są niesamowite. Chcesz więcej energii, siły, motywacji – działaj i zrób te małe kroki. Jak działasz to wypływasz na coś w mózgu co nazywa się ośrodkowym układem nagrody – generuje poczucie zadowolenia, satysfakcji, dumy i pewności siebie. Tej pewności siebie właśnie potrzebujesz dzisiaj, dla bliskich i dla Klientów i dla swojej firmy. To są kompetencje na dzisiejsze czasy. 

Trzymam kciuki i wierzę, że dasz radę!

EFPA POLSKA WRAZ Z SEBASTIANEM KOTOWEM SERDECZNIE ZAPRASZA NA WEBINAR W DNIU 28 KWIETNIA, GODZ.12:00

SZCZEGÓŁY JUŻ WKRÓTCE!